Vaporesso XROS 3 Mini Pod Kit
Introducing the Vaporesso XROS 3 Mini Pod Kit
Experience the top brand Vaporesso's XROS 3 Mini Pod Kit. This customer favourite product offers a great ROI with its high-quality features.
- Coil Resistance: The 0.6ohm coil resistance ensures a smooth vaping experience.
- Liquid Capacity: With a 2ml liquid capacity, enjoy longer vape sessions without frequent refills.
- Tank Features: The top fill feature allows easy refilling, while the inhale activated mechanism provides a user-friendly experience.
- Battery Capacity: The 1000mAh internal battery offers long-lasting power, ensuring uninterrupted vaping.
- Charging Type: The USB Type-C charging ensures fast and efficient power replenishment.
- Wattage: With a maximum wattage of 16W, the device provides a consistent and satisfying vape.
Benefit from our wholesale pricing and fast delivery on the Vaporesso XROS 3 Mini Pod Kit today.
Compatible Pod - Vaporesso XROS Series Pods (flavourwarehouse.co.uk)
Media Pack - Kit - Google Drive
The XROS 3 Mini is an asset for vapers of all levels who are looking for a versatile kit that’s capable of delivering a consistently delicious vape. The device is XROS pod compatible so you can switch between resistances at will and the fitted SSS leak-resistant tech means e-liquid spills are thing of the past.
The kit is available in eight different metallic colourways that will be sure to catch the eye too!
Included in your kit:
1 x Vaporesso Xros 3 Mini
1 x Xros Pod (0.6Ω pre-installed)
1 x Charging cable (type-c)
1 x Reminder Card
1 x User Manual
| Coming Soon | No |
|---|---|
| Pre-Order | No |
| Discontinued | No |
| Product Category | Vape Kits |
| Brand | Vaporesso |
| Coil Resistance | 0.6ohm |
| Liquid Capacity | 2ml |
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Mod Battery | Internal Battery |
| Charging Type | USB-C |
| Wattage (Max) | 16W |
| Device Dimensions (Depth) | 13.5mm |
| Device Dimensions (Height) | 98.9mm |
| Device Dimensions (Width) | 23.4mm |
| Hardware Type | Pod Kit |
| Hardware Range | XROS |
| Box Contents | 1 x XROS 3 Mini Battery, 1 x XROS 3 0.6ohm Mesh Pod (pre-installed), 1 x Type-C Charging Cable, 1 x User Manual & Warranty Card, 1 x Reminder Card |



